Клиперси го добија дербито на ЛА, Милвоки победи во Филаделфија

Изминатата ноќ во НБА се одиграа два натпревари. Во дербито на Лос Анџелес, Клиперси како гости ги совладаа Лејкерси со резултат 103:97, а Милвоки Бакс славеа победа 90:88 над Филаделфија.

dobivaj vesti na viber

Во победата на Лос Анџелес Клиперс, по пауза од 16 месеци се врати еден од најдобрите играчи во лигата, Каваи Ленард.

Ленард од клупата го започна натпреварот, што е прв пат по 2013 година кога беше играч на Сан Антонио Спарс. Натпреварот го заврши со 14 поени (6/12 од поле) и 7 скока.

Хрватскиот центар Ивица Зубац имаше и 14 поени (6/6 од поле, 2/4 пенали), но и 17 скока за 35 минути. 14 поени постигна и Маркус Морис, а кај Клиперси најефикасни беа Пол Џорџ и Џон Вол со по 15 поени.

Лејкерси го забележаа вториот пораз на стартот од сезоната и навестија уште една болна сезона за своите навивачи – најефикасен во тимот предводен од Дарвин Хем беше Лони Вокер со 26 поени (9/21 од поле). Одличен беше и Ентони Дејвис со 26 поени (9/16 од поле) и 8 скока, како и Леброн Џејмс – четирикратниот МВП постигна 20 поени (7/17 од поле), 10 скока и 6 асистенции.

Котастрофален меч одигра Расел Вестбрук, за 27 минути постигна само два поени од линијата за слободни фрлања, од поле ги промаши сите 11 шутеви.

Милвоки ја победи Филаделфија во неизвесна завршница, откко испушти двоцифрена предност во последниот период. На крајот, во последната минута Филаделфија имаше два поени откако сигурен од линијата за слободни фрлања прецизен беше Пи Џеј Такер, но Милвоки „преживеа“ со тројката на Весли Метјуз и кошот на Брук Лопез.

Ова беше втор пораз за Сиксерси на стартот од сезоната.

Најдобар кај победниците очекувано беше Џанис Адетокумбо со 21 поен (9/16 од поле, 2/5 пенали), 13 скока и 8 асистенции, а Брук Лопез додаде 17 поени. Грејсон Ален постигна 12 поени, а Боби Портис 11 поени и 10 скока.

Кај Филаделфија најдобар беше Џејмс Харден со 31 поен (13/24 од поле), 8 скока и 9 асистенции, а шутерска вечер немаше Џоел Ембиид, најдобриот стрелец во минатата сезона. Камерунецот постигна 15 поени (6/21 од поле), 12 скока и 3 асистенции.

ЖРК Чаир се поблиску до третото коло во Европскиот Куп

Победи на Работнички, МЗТ Скопје и ТФТ на отворање на новата сезона во машкиот шампионат