Утрински Весник
Свет

10 лица загинаа во лавини низ австриските и швајцарските Алпи

10 лица загинаа во лавини низ австриските и швајцарските Алпи

Во неколку лавини низ австриските и швајцарските Алпи за време на викендот загинаа 10 лица, а туристите од Нов Зеланд, Кина и Германија беа меѓу првите жртви во неколку различни скијачки центри.

dobivaj vesti na viber

По неколкудневни обилни врнежи и ветер, австриските власти го зголемија нивото на предупредување за лавина на 4 од 5, а и покрај предупредувањата, скијачките центри во западна Австрија се преполни поради училишните одмори во Виена, јавува Би-би-си.

Австриската полиција потврди пет смртни случаи во неделата,пренесе Танјуг.

Можете да прочитате

Францускиот парламент го поддржа владиниот план за нуклеарна обнова: Клучната точка е изградбата на шест нови реактори

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината