Фенербахче го понижи Уникс, четврт пораз во низа за Баерн

Фенербахче на Саша Ѓорѓевиќ го понижи новакот во Евролигата, Уникс Казан, победувајќи ја руската екипа со неверојатни 80:41 во четвртото коло од елитното европско натпреварување.

Во првата четвртина Уникс уфрли само 8 поени, а во третата четвртина беа уште полоши – дадоа само 5 поени. Најдобар во играта беше Канаѓанецот Маријал Шајок со 17 поени, 5 асистенции и 4 скока, додека Нандо де Коло уфрли 13 поени. Ова е прекин на лошата низа од два порази на Фенер, додека Уникс остануваат на 1-3 скор.

Единствен тим кој има 4 порази во првите 4 кола се Баерн Минхен, кои иако се вратија од 17 поени разлика, загубија со 79:71 на гостувањето кај Зенит Санкт Петерсбург. Во третата четвртина, Баерн имаше импресивен камбек и водство од 8 поени, пред Зенит да стигне до третата победа во прите четири кола.

На Баерн не му помогна ниту Дарен Хилијард со 24 поени и 3 асистенции, и сега тие имаат четири порази во низа, по заубените мечеви со Макаби, Уникс и Барселона.