Арсенал и Рома со пресврт во второто полувреме успеаја да стигнат до победи во првото коло од Лига Европа, а Наполи немаше толку среќа и дома загуби од холандскиот АЗ Алкмар, тим што имаше 9 фудбалери во аут со коронавирусот.

Рапид во Виена имаше 1:0 водство против Арсенал до 70. минута кога во четири минути „топчиите“ обезбедија победа преку Давид Луиз и капитенот Пјер-Емерик Обамејанг.

Слично беше и во Швајцарија, каде што Јанг Бојс имаше 1:0 водство против Рома со гол од пенал од 14. минута. Бруно Переш израмни во 69. минута пред албанскиот репрезентативец Мареш Кумбула да обезбеди победа во 74. минута.

Наполи на „Сан Паоло“ успеа да загуби од холандскиот АЗ Алкмар со 0:1 со голот на Дани де Вит во 57. минута. Најефикасно беше во Леверкузен, каде што Баер со 6:2 ја растури Ница на Патрик Виеира.

ЈАНГ БОЈС – РОМА

> Лига Европа: Арсенал и Рома со пресврт-победи, Наполи дома загуби од десеткуваниот Алкмар <