Гол-шоу на „Артемио Франки“ – Аталанта до драматична 3:2 победа над Фиорентина

Img 5587

Аталанта имаше убедливи 0:2 по 45 минути игра, но на крајот и беше потребен гол од пенал за да стигне до 3:2 победа на гости кај Фиорентина за да се врати на четвртото место во Серија А.

Дуван Запата беше фантастичен во првото полувреме, постигнувајќи два гола во 13. и 40. минута, но во второто полувреме на сцена стапи фантастичниот Србин, Душан Влаховиќ, кој направи целосен пресврт за помалку од десет минути, постигнувајќи голови во 57. и 66. минута.

Img 5587

Сепак, во 70. минута беше досуден пенал за гостите, кој Јосип Иличиќ сигурно го реализираше за нова победа на клубот од Бергамо. Аталанта сега има 61 поен, еден поен помалку од третопласираниот Јувентус и два пред Наполи во интересна битка за место кое води во Лигата на шампионите. Фиорентина се наоѓаат на 15. место со 30 поени.

> Гол-шоу на „Артемио Франки“ – Аталанта до драматична 3:2 победа над Фиорентина <