Утрински Весник
Спорт

ЦСКА и Реал Мадрид со нови победи во Евролигата

ЦСКА и Реал Мадрид со нови победи во Евролигата

Даниел Хекет имаше 27 поени во 26 минути игра, додаде 5 скока за да ги предводи ЦСКА Москва до 90:83 триумф над АСВЕЛ во 21. коло од Евролигата. Американецот со италијански пасош, исто така ја надмина границата од 2.000 поени во кариерата во елитното европско натпреварување.

На 1:40 пред крајот, Хекет ја постигна клучната тројка за 88:81 водство на ЦСКА, спречувајќи камбек на францускиот тим. Алексеј Швед додаде 17 поени, а Мриус Григонис броеше до 16. Маркос Најт имаше 17 поени и 6 скока за АСВЕЛ, кои загубија по осми пат во последните десет меча за да паднат на 8-10 скор. ЦСКА има одлични 12-7 по лошиот старт на сезоната.

И Реал Мадрид се врати во евролигашка акција со 89:74 победа над шпанскиот ривал Басконија и покрај тоа што играа без позитивните Валтер Тавареш и Руди Фернандез. Ова беше прв меч на „кралевите“ во Евролигата од 23 декември.

Гершон Јабуселе имаше 17 поени, од кои 15 во првото полувреме, во кое Реал направи 50:35 водство кое не го испушти до крајот. Ова е четврта победа во низа за Мадрид со која имаат 15-3 скор.

ЕВРОЛИГА, 21.КОЛО

ЦСКА Москва – Асвел Лион 90:83 (23:23, 17:16, 22:22, 28:22)

Реал Мадрид – Басконија 89:74 (25:17, 25:18, 19:15, 20:24)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42527-37474”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

> ЦСКА и Реал Мадрид со нови победи во Евролигата <

Можете да прочитате

ПСЖ во јануари ќе му плати 30 милиони евра на Интер за Шкриниар

Милевски: Без разлика на се, мислам дека сме на вистинскиот пат

„Аѕурите“ одат на Ф4 во Лигата на нации