Утрински Весник
Спорт

Спречена трагедија на СП во Будимпешта – пливачка се онесвести, ја спаси брзата реакција!

Спречена трагедија на СП во Будимпешта – пливачка се онесвести, ја спаси брзата реакција!

Натпреварувањето во синхронизирано пливање на Светското првенство во Будимпешта денеска донесе вистинска драма, кога американската натпреварувачка Анита Алварез се онесвести во базенот, за животот да и биде спасен по брзата реакција на нејзината шпанска тренерка, Андреа Фуентес.

25-годишната Алварез, која анатпреварувањето го заврши на седмото место, ја загуби свеста, но потоа од американскиот тим потврдија дека таа се чувствува добро и дека ќе оди на дополнителни тестирања да се утврди зошто се случил инцидентот.

> Спречена трагедија на СП во Будимпешта – пливачка се онесвести, ја спаси брзата реакција! <

Можете да прочитате

Навивачите на Олимпија влетаа на презентацијата на новиот тренер Риера, го сакаат Просинечки

Ферари ја брани стратегијата, Леклер останува разочаран

„Интернационално познат“ фудбалер од Премиерлигата уапсен за силување!