Утрински Весник
Спорт

Синер го чека Ѓоковиќ во четврт-финалето на Вимблдон

Италијанскиот тенисер Јаник Синер, кој е десетти носител, се пласира во четврт-финалето на Вимблдон каде го очекува најверојатна пресметка со Новак Ѓоковиќ. Тој го совлада Карлос Алкараз со 3:1 во сетови (6:1, 6:4, 6:7, 6:3) и обезбеди трето четвртфинале на грен-слем турнир во кариерата.

Бранителот на титулата на престижниот турнир во Лондон, Новак Ѓоковиќ, сега ќе истрча на теренот на дуел против Холанѓанецот Тим ван Ријтовен, кој е рангиран на 104. позиција на АТП листата.

Белгискиот тенисер Дејвид Гофан се пласираше во четвртфиналето откако по пет сета го совлада Американецот Френсис Тијафо со 7:6, 5:7, 5:7, 6:4, 7:5.

Гофан во четвртфиналето ќе игра против Британецот Камерон Нори, кој го победи Американецот Томи Пол со 6:4, 7:5, 6:4. Тој стана првиот британски играч кој стигнал до четвртфиналето по Енди Мареј во 2017 година.

Можете да прочитате

Синот на Чоло Симеоне се сели во Наполи

Трабзон го промовираше Барди

Милошевиќ на местото на Столица