Утрински Весник
Свет

Русите сакаат да го променат законот: На луѓето постари од 40 години да им се дозволи да одат во војска

Русите сакаат да го променат законот: На луѓето постари од 40 години да им се дозволи да одат во војска

Долниот дом на рускиот парламент на својата веб-страница објави предлог за измена на законот со кој ќе им се овозможи на Русите постари од 40 години и странците над 30 години да се пријават во војска.

Ројтерс пренесува дека веб-страницата тврди дека употребата на оружје со висока прецизност, работа со оружје и воена опрема бара високо професионални експерти.

Како што велат, искуството покажува дека такви стануваат на 40-45 години, пренесе Дневен аваз.

Можете да прочитате

(Видео) Пукање на парада во САД, има мртви

Рама: Три години организираме свадба и чекаме да дојде невестата од Брисел, но таа не доаѓа

(Видео) Борбени авиони пресретнаа авион полн со патници