Утрински Весник
Култура

Промоција на монографијата „ Урбани пејзажи“ од Павле Кузманоски

Промоција на монографијата „ Урбани пејзажи“ од Павле Кузманоски

Во мултимедијалниот културен центар „Матица Ексклузив“ од Скопје денеска во 12 часот ќе биде промовирана колор-монографијата „Урбани пејзажи“ од академскиот сликар Павле Кузманоски.

За ова ретко издание ќе говори академик Витомир Митевски.

Промоцијата ќе биде збогатена и со изложба на дваесет и пет слики од авторот работени во изминатите шест децении.

Текстот Промоција на монографијата „ Урбани пејзажи“ од Павле Кузманоски е превземен од МАКФАКС.

Можете да прочитате

Омаж на филмови на Јане Алтипармаков на „Скопје Синема Сити“

Групната изложба „Проект 4“ во Културно-информативниот центар

Со шестчасовен настан започна Европското првенство во танци 2022