Утрински Весник
Спорт

Нкунку стави потпис во Париз, ама за нов договор со Лајпциг

Нкунку стави потпис во Париз, ама за нов договор со Лајпциг

Францускиот интернационалец Кристофер Нкунку и следната сезона ќе го носи дресот на Лајпциг, а ќе потпише и нов договор. Тој ќе ја продолжи соработката со германскиот тим до 2026 година, а следното лето ќе има отштетна клаузула од 60 милиони евра.

Нкунку се согласи со условите на Лајпциг, што го направи најплатен играч во клубот. Она што е интересно е што договорот е потпишан во Париз.

Пари Сен Жермен имаше намера да го врати Нкунку во Париз од каде што потекнува, но тој очигледно и понатаму ќе остане во Германија.

Францускиот офанзивец на тој начин ќе се обиде да ја повтори блескавата година што ја имаше зад себе. На 50 натпревари даде импресивни 35 гола, со 19 асистенции.

> Нкунку стави потпис во Париз, ама за нов договор со Лајпциг <

Можете да прочитате

Навивачите на Олимпија влетаа на презентацијата на новиот тренер Риера, го сакаат Просинечки

Ферари ја брани стратегијата, Леклер останува разочаран

„Интернационално познат“ фудбалер од Премиерлигата уапсен за силување!