Утрински Весник
Свет

Израелците ја бомбардираа Газа, убиен командант на Исламски џихад

Израелците ја бомбардираа Газа, убиен командант на Исламски џихад

Израелските сили (ИДФ) бомбардираа цели во Газа за кои тврдат дека се поврзани со Исламскиот џихад и го убиле командантот на тоа исламистичко милитантно движење кој најави одмазда тврдејќи дека може да го погоди и Тел Авив.

dobivaj vesti na viber

Локалните здравствени власти соопштија дека во нападот загинале најмалку 10 лица, меѓу кои и едно петгодишно дете, а 44 се ранети. Нападот уследи по неколкудневните ескалации на тензиите по апсењето на палестинскиот милитантен водач во текот на неделата.

„ ИДФ во моментов напаѓа во Појасот Газа. Прогласена е посебна ситуација на израелскиот домашен фронт“, соопшти армијата.

Претставник на палестинскиот Исламски џихад изјави дека Тајсер ал Џабари, висок командант на движењето, бил убиен во нападите, кои погодиле неколку цели во густо населената област.

Нападите доаѓаат откако Израел го уапси Басам ал Саади, висок водач на палестинската исламистичка џихадистичка група, за време на рација во окупираниот град Џенин на Западниот Брег претходно оваа недела.

Последователно, сите премини во Газа и околните патишта беа затворени поради страв од репресалии од група со седиште во Газа.

Во изјавата емитувана на ТВ Ал Мајадин, проирански либански канал, лидерот на исламските џихадисти Зиад ал Нахала вети одмазда за нападите.

Газа, тесен појас на земја на кој живеат 2,3 милиони луѓе на 365 квадратни километри, е постојана точка на конфликт откако Хамас ја презеде контролата врз областа во 2007 година.

Можете да прочитате

Разбојници во Италија ископале тунел под банка и се заглавиле па повикале полиција на помош

Борут Пахор: Решението е сите земји од Западен Балкан што побргу да влезат во ЕУ

(Видео) На брегот на Ибица изгоре јахта вредна 23 милиони евра