Утрински Весник
Свет

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим, кој Москва го анектираше. „Крим е украински и никогаш нема да се откажеме од него“, рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

dobivaj vesti na viber

„Црноморскиот регион не може да биде безбеден се додека Крим е окупиран“, рече тој. „Нема да има стабилен и траен мир во многу земји на брегот на Средоземното Море се додека Русија може да го користи нашиот полуостров како своја воена база. Оваа руска војна против Украина и против цела слободна Европа започна со Крим и мора да заврши со Крим – со негово ослободување“, рече Зеленски.

Претходно во вторникот беа пријавени експлозии во руска воена база на полуостровот на Црното Море, а владата во Киев соопшти дека не е одговорна. Њујорк тајмс објави дека украинската војска нападнала клучна руска воздушна база таму со непознато оружје. Крим е под контрола на Москва откако Русија го анектираше полуостровот во 2014 година, пренесе Индекс.хр.

Можете да прочитате

Србија со жесток одговор за Брисел – Вучиќ ќе го соопшти во следните 72 часа

Колумбија и Венецуела, по седум години, ги отворија границите

Британија воведе нови санкции против Русија, на удар 92 поединци и организации