Утрински Весник
Свет

Дмитриј Полјански: Русија и Украина се далеку од преговори

„Киев не покажува подготвеност одговорно да пристапи кон преговорите со Москва“, изјави првиот заменик претставник на Русија во ОН, Дмитриј Полјански.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека, што се однесува до мировните преговори, Украина не дава никакви сигнали дека има одговорна позиција, пренесува РИА Новости.

Првиот заменик претставник на Русија во ОН вели дека е „смешно само по себе“ што Украина дава само политички изјави за нејзината теоретска подготвеност да преговара со Русија, дека е подготвена да преговара кога Русија ќе ги повлече своите трупи, земајќи ги предвид Донбас и Крим.

Можете да прочитате

Полицијата на Флорида сопрела автомобил и затекнала 10-годишно момче зад воланот

Најмалку 35 загинати во Бенин, сведоци велат до пожар дошло поради истоварање бензин

„Имаше силно тресење околу 5 секунди“ – земјотрес почувствуван во Хрватска и Босна и Херцеговина