Утрински Весник
Свет

Воз во САД излета од шините, три лица се загинати а најмалку 50 се повредени

Воз во САД излета од шините, три лица се загинати  а најмалку 50 се повредени

Три лица загинаа, а најмалку 50 се повредени откако патнички воз излета од шините во Мисури, објавија американските медиуми.

Несреќата се случила во близина на градот Мендон во американската сојузна држава Мисури. Две лица кои загинале се наоѓале во возот, а третото во камионот на кој налетал возот. Инцидентот се случил на раскрсница со пруга каде што немало рампа, пишуваат медиумите.

Во возот имало 243 патници и 12 работници. Училиштето во близина е претворено во центар за тријажа за жртвите со полесни повреди.

Можете да прочитате

Во Црна Гора мерките против коронавирусот продолжени за 14 дена

Разбојници во Италија ископале тунел под банка и се заглавиле па повикале полиција на помош

Борут Пахор: Решението е сите земји од Западен Балкан што побргу да влезат во ЕУ