Утрински Весник
Магазин

Вагон како мост

Ова архитектонско чудо од Унгарија за само неколку дена собра над 8.000 лајкови на популарната ФБ страница Squatting Slavs In Tracksuits.

Станува збор за две згради поврзани со железнички вагон.

Зградата е Факултет за сообраќај, а локалните жители во своите коментари пишуваат дека вагонот бил замислен да служи како мост меѓу двете згради на Универзитетот, а никогаш не бил дел од конструкција на воз.

Производител била локалната фабрика за вагони.

„Мислам дека е едноставно и генијално. И веројатно многу поевтино решение“, се наведува во коментарите.

Сличен мост има и во Грузија.

Мост во Грузија

Можете да прочитате

Том Круз доби роденденски честитки од режисерот на „Невозможна мисија“ и колегите од „Топ Ган“

Сталоне го прослави својот 75. роденден со сопругата и ќерките

Алесандра Амброзио ја покажа својата фигура на супермодел на брегот Амалфи