(Видео) Неславно европско деби за Брајтон, реми со шест гола меѓу Ајакс и Марсеј

Брајтон на Роберто де Ѕерби е една од атракциите во Премиерлигата, но очигледно е дека за Европа им треба малку искуство, откако во своето деби во Лига Европа пред домашна публика загубија со 2:3 од грчкиот АЕК. Вест хем немаше вакви проблеми и со 3:1 го совлада српскиот ТСЦ Бачка Топола, додека поранешните европски шампиони Ајакс и Олимпик Марсеј одиграа драматично 3:3 реми.

Сидибе уште во 11. минута ги донесе АЕК во водство, за Брајтон да израмни од пенал во 30. минута преку Жоао Педро. Гачиновиќ во 40. минута пак стрелаше за гостите, и Брајтон пак израмнија од пенал преку Жоао Педро во 67. минута, но Езекиел Понсе во 84. минута осигура победа за АЕК.

Ајакс по 20 минути имаше 2:0 водство против Марсеј со головите на Форбс (6.) и Бергхуис (20.), но гостите се вратија со головите на Клаус (33.) и Обамејанг (38. од пенал). Тејлор во 52. минута пак донесе водство за холандскиот тим, пред Обамејанг уште еднаш да стрела во 78. минута за 3:3.

Лугано – Бодо/Глимт 0:0

Јуниорската кошаркарска репрезентација на Македонија го освои ЕП во Б Дивизијата