Убедливи победи на Србија и Словенија

Кошаркарската репрезентација на Словенија избори пласман во втората фаза на Светскоот првенство. Во Ф-групата, во Окинава, Словенците ја победија Грузија со 88:67.

dobivaj vesti na viber

Словенија предводена од Лука Дончиќ, отпорот на Грузија го скрши во финишот на втората и почетокот на третата четвртина, кога Хроват со две тројки и донесе +16 на својата репрезентација.

Најефикасни кај Словенија беа Лука Дончиќ со 34 поени, 10 скока и шест асистенции, Клемон Препелиќ со 15 и Зоран Драгиќ со 12 поени. За Грузија Александар Мамукелашвили постигна 21, Кахабер Џинчарадзе 12, а Торнике Шенгелија девет поени.

Пласман во вториот круг избори и Србија. Во Б-групата Србите го победија Порторико со 94:77.

Чуден натпревар одиграа овие две селекции во Манила. Србите по првото полувреме имаа предност од 30 поени (57:27). Во вториот дел одиграа несериозно и во еден момент, во 35 минута им дозволија на Порториканците да намалат на само 10 поени. Следуваше серија на Србија 10:0 со која и дефинитивно беше решен победникот.

Богдановиќ и Никола Јовиќ постигнаа по 17 поени, Аврамовиќ 15, а Милутинов забележа 12 поени и 11 скока кај Србија. Пинеиро со 14 и Хауард со 11 поени го предводеа Порторико.

Кубанскиот џин освои златен медал по петти пат во истата дисциплина

Двократниот олимписки шампион Џошуа Чептегеи се повлече од трката на 5.000 метри на Олимпијадата во Париз

ОИ 2024: САД со 24 злата го презедоа водството од Кина