Убедлив пораз на ТФТ во Нови Сад

Македонскиот кошаркарски претставник во втората АБА2 лига, скопски ТФТ останува на претпоследното место, по вечерашниот осмиот пораз во деветтото коло во регионалното натпреварување. На турнирот во Нови Сад, ТФТ убедливо е поразен од Спартак Суботица (93:64), тим кој е кандидат за освојување на првото место и пласман во најсилната АБА лига. ТФТ се држеше во првата четвртина и резултаски беше рамноправен во воведните 10 минути (20:20), по што тимот од Суботица ја презеде контролата на играта и резултатот до самиот крај. Српскиот тим стигна до девет поени предност на полувреме и од тука ја најави својата доминација, па на крајот оствари и многу лесна победа со резултат 93:64. Во лошото издание на македонскиот претставник, Луис со 15 поени беше најефикасен во таборот на ТФТ, додека Николов заврши со 12 поени.