Атлетико Мадрид преку пенали се промовира во последен патник од четвртфиналето на ЛШ

221910 Drama So Nesrekjen Kraj Za Inter Oblak Go Lansira Atletiko Na Sedmoto Nebo Vo Lsh Video 2x.jpg

Шпанскиот ла-лигаш Атлетико Мадрид е последниот патник во четвртфиналето на фудбалскатга лига Лига на шампионите, откако вечерва со подобро изнведување на ударите од белата точка го елиминира италијанскиот калчолигаш Интер (3:2 на пенали – во регуларниот дел и по продолженијата 2:1). Првиот натпревар во Милано заврши со минимална победа за Интер (1:0). Голманот на Атлетико, словенечкиот репрезентативец Јан Облак ги одбрани ударите на Санчез и Класен, а капитенот на Интер Мартинез го промаши голот. Интер имаше подобар почеток бидејќи стигна до посакувано водство во 33. минута, а асистенцијата на Барела во гол ја претвори Димарко. Сепак, предноста на траеше долго бидејќи Антоан Гризман на спротивната страна ја искористи мешаницата во шеснаесетникот на Интер и набрзина ја врати ситуацијата на почетната, поставувајќи ги конечните 1:1 по првиот дел. Притисокот на Атлетико во завршницата вроди со плод откако резервистот Депај реализираше во 87. минута, па победата од 2:1 за шпанскиот клуб значеше продолжение од триесет минути.

Надал за мечот со Ѓоковиќ на Олимпијадата: Веројатно тој е јасен фаворит