Џенова се спаси со автогол, Елмас „лош домаќин“ на Нестор-гол

Вечерва тројцата македонски фудбалски репрезентативци кои настапуваат во Серија А беа на теренот.

Џенова на капитенот на Македонија, Горан Пандев стигна го исклучително важни 3 бода во борбата за опстанок и тоа против директниот конкурент, тимот на Лече. Џенова славеше победа со 2-1.

Санабрија уште во 7 минута погоди за домашно водство од 1-0.

Гостите во 45 минута имаа можност да го израмнат резултатот од белата точка, но пеналот не го искористи Манкосу.
Сепак, во вториот дел истиот играч, во 60 минута погоди за 1-1.

Џенова имаше иницијатива, а помош добија од противничкиот голман Габриел. По еден шут кон неговиот гол, топката удри во стативата и се врати во поле, но притоа го удри него во раката и заврши во мрежата.

Горан Пандев го напушти теренот дури во 91 минута.

Оваа победа ја крена Џенова на 4 бода над опасната зона, на 4 кола до крајот на Серија А.

Во мечот меѓу двајцата мекедонски фудбалери Наполи на Елиф Елмас со гол во 95 минута славеше победа против Удинезе на Илија Несторовски – 2-1. Нестор-гол го одигра целиот меч кај гостите, додека Елмас во игра влезе во 80 минута.

Гостите од Удине водеа на овој меч. Де Пол погоди за 0-1 во 22 минута.

Само што влезе во игра на местото на Мертенс, во истата минута Милик погоди за 1-1, во 31 минута.

Овој резултат беше актуелен се до самиот финиш, а кога играчите на Удинезе се понадеваа дека со еден бод се враќаат од тешкото гостување, Политано со одличен удар во 95 минута ги остави сите 3 бода во Неапол.

Со овој пораз Удинезе пак падна близу до опасната зона, со +2 бода од Џенова и на плус 6 од Лече кој е во зоната која води во Серија Б.

На останатите мечеви во истиот термин, Бреша го совлада СПАЛ со 2-1, а Фиорентина беше подобра од Торино со 2-0.