Утрински Весник
Спорт

Јуве и Атлетико ќе играат утре, но не во Израел, туку во Торино

Јувентус и Атлетико Мадрид не го откажаа пријателскиот меч закажан за утре, но наместо тој да се одигра во Тел Авив, Израел, ќе биде одигран на тренинг-теренот во Торино поради нестабилната ситуација во регионот.

dobivaj vesti na viber

Мечот требаше да се игра на „Блумфилд“ во Тел Авив, каде што неодамна се одигра Францускиот Суперкуп, но двата клуба и промотерот „Комтек груп“ решија дека е невозможно да се гарантира безбедноста на фудбалерите по рактените напади од Израел на Газа и на Западниот Брег во последните неколку дена.

Мечот ќе се одигра од 18 часот на тренинг-центарот „Континаса“ на Јувентус, со мал број на гледачи.

Можете да прочитате

ПСЖ во јануари ќе му плати 30 милиони евра на Интер за Шкриниар

Милевски: Без разлика на се, мислам дека сме на вистинскиот пат

„Аѕурите“ одат на Ф4 во Лигата на нации