Утрински Весник
Свет

Се преврте чамец на Флорида, две лица се удавија

Се преврте чамец на Флорида, две лица се удавија

Најмалку две лица се удавија, а осум се извлечени од морето откако денеска се преврте чамец во близина на Флорида Кис во Флорида, соопшти американската крајбрежна стража.

dobivaj vesti na viber

Спасувачките екипи трагаат по непознат број луѓе во водата, се додава во соопштението, пренесе АП.

„Добивме извештаи за луѓе во водата – по што започна опсежна потрага по областа по море и воздух“, рече офицерот на крајбрежната стража Никол Грол, додавајќи дека е можно повеќе од еден брод да се превртеле или потонале.

Таа рече дека агенцијата допрва треба да го утврди потеклото на жртвите и околностите што довеле до несреќата.

– Се обидуваме да ги извадиме луѓето од водата и да се погрижиме да ги спасиме сите, а потоа ќе дојдеме до тие прашања – рече Грол.

Ки Вест и другите острови што го сочинуваат долниот крај на архипелагот Кис лежат на околу 145 километри од северна Куба, каде што многу мигранти се обидуваат да ги преминат теснецот на Флорида и да стигнат до брегот на САД со често преполни чамци, пренесе Телеграф.рс.

Можете да прочитате

Во Црна Гора мерките против коронавирусот продолжени за 14 дена

Разбојници во Италија ископале тунел под банка и се заглавиле па повикале полиција на помош

Борут Пахор: Решението е сите земји од Западен Балкан што побргу да влезат во ЕУ