Утрински Весник
Свет

Северниот Јадран преплавен со медузи

Северниот Јадран преплавен со медузи

Медузите годинава го поплавија северниот дел на Јадранот.

Медузата може да предизвика болки како од изгореници и нејзиниот допир може да биде болен, особено за луѓето со чувствителна кожа и за децата“, вели доктор Тјаша Коговшек од Центарот за морски истражувања во Ровињ. Според неа, оваа година морето е променето и медузите полесно се прилагодуваат на тие услови.

Како можна причина за појавата на голем број медузи ја наведува температурата, но не исклучува и некои други фактори.
На прашањето дали вака ќе биде цело лето, таа за загрепската телевизија N1 изјави дека медузите се присутни во текот на целата година и дека повеќето од нив се во зима.

Сега е сезоната на компас медузите од февруари до јули. Потоа следат други видови, секој вид има своја сезона кога се појавува, објаснува таа.

Ги повика капачите да не ги допираат.

Можете да прочитате

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Медведев: И Европската Унија има нуклеарни реактори. И таму може да се случи несреќа

Во Црна Гора мерките против коронавирусот продолжени за 14 дена