Утрински Весник
Македонија

Подољак ѝ се заблагодари на Македонија за донацијата од тенкови: Пријателот се познава во неволја

Подољак ѝ се заблагодари на Македонија за донацијата од тенкови: Пријателот се познава во неволја

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија.

dobivaj vesti na viber

Донацијата што Македонија ѝ ја испрати на Украина се состои од тенкови Т-72. Тоа се тенковите Су-25 што земјава ги набави од Украина за време на конфликтот во 2001 година.

Подољак на Твитер се заблагодари на украински и на македонски јазик.

„ Пријателот се познава во неволја. Не е важно со каква големина е твојата земја, важно е какво е срцето. Многу народи денес ќе покажат повеќе храброст од половина од Г20, како Северна Македонија, која ѝ пружи помош на Украина Ние никогаш нема да го заборавиме ова“ напиша Подољак.

Можете да прочитате

Груби: Преку еднакво општество имаме корист сите

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе започнат по завршување на скринингот

Регистрирани нови 619 случаи на Ковид-19 и 4 починати лица