Утрински Весник
Бизнис

ММФ: Земјите да ги заштитат најранливите домаќинства со насочена финансиска поддршка за енергетската криза

ММФ: Земјите да ги заштитат најранливите домаќинства со насочена финансиска поддршка за енергетската криза

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги предупреди европските влади да не интервенираат со широка финансиска поддршка за енергетската криза во регионот и наместо тоа треба да ги остават потрошувачите да го сносат товарот од повисоките цени за да се поттикне зачувувањето на енергијата и да се помогне транзицијата кон зелена енергија.

dobivaj vesti na viber

ММФ верува дека земјите треба да ги заштитат најранливите домаќинства со насочена поддршка, но забележува дека постојните политики насочени кон заштита на сите потрошувачи од зголемените цени ќе ги загрозат европските економии, од кои многу се веќе на работ на рецесија и ќе ја обесхрабрат енергетската транзиција. пренесува CNBC.

„Владите не можат да го спречат губењето на реалниот национален доход како резултат на влијанието на пазарните нарушувања. Тие треба да дозволат зголемувањето на цените на горивото целосно да се пренесе на крајните корисници со цел да се поттикнат заштедата на енергија и преминот од фосилни горива“, пишува на блог на европската филијала на ММФ.

Досега, европските креатори на политики воведоа сеопфатни контроли на цените, субвенции и даночни намалувања за да го ублажат ударот од зголемените цени на енергијата, кои се искачија низ целиот континент по руско-украинската војна.

ММФ предупредува дека ваквата сеопфатна поддршка е кусогледа, дека некои влади ги чини околу 1,5 отсто од бруто домашниот производ оваа година, при што оваа мерка придонесува за дополнително зголемување на побарувачката, а со тоа и за инфлација на цените.

Коментарите на ММФ доаѓаат во време кога европските земји бараат начини да ја намалат потрошувачката на енергија и зависноста од руската нафта и гас.

Шпанија во вторникот објави нови мерки за заштеда на енергија, вклучително и ограничување на температурата на климатизацијата и греењето на јавните простори. Ова уследи по сличниот потег минатата недела на германскиот град Хановер, кој забрани топла вода во јавни згради, базени, спортски сали и спортски сали.

Од друга страна, енергетските гиганти продолжуваат да жнеат големи профити од растот на цените, а Бритиш Петролеум во вторникот ја објави својата најголема квартална добивка во последните 14 години, јавуваат медиумите.

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш во средата рече дека „неморално е што нафтените и гасните компании остваруваат рекордни профити од оваа енергетска криза на грбот на најсиромашните луѓе и општества“. Тој, како и ММФ, порача дека средствата на енергетските компании, кои во првиот квартал изнесуваа 100 милијарди долари, треба да се пренасочат за поддршка на ранливите заедници.

Можете да прочитате

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сашо Дукоски е нов претседател на Трговската комора