Утрински Весник
Магазин

Кевин Спејси мора да им плати 31 милион долари на продуцентите на „Куќа од карти“

Кевин Спејси мора да им плати 31 милион долари на продуцентите на „Куќа од карти“

Оскаровецот Кевин Спејси (62) ќе мора да плати оштета од речиси 31 милион долари на продуцентската куќа „МРЦ“, која во 2017 година го исфрли од серијата „Куќа од карти“ (House of Cards) по обвинувањата за сексуална злоупотреба, одлучи американскиот суд откако беше одбиена неговата жалба.

dobivaj vesti na viber

„МРЦ“ го тужеше Спејси затоа што со отказот изгубија значителни приходи од серијата, која се занимава со политички интриги во Вашингтон.

Пред пет години, кариерата на Спејси, добитник на два „Оскари“, нагло прекина поради серија наводи за сексуален напад, па продуцентите мораа драстично да го сменат заплетот на шестата сезона на популарната серија.

Судот уште во 2020 година пресуди во корист на продуцентската куќа, оценувајќи дека однесувањето на Спејси ги прекршило правилата на договорот, на што актерот поднесе жалба, но таа беше одбиена.

Можете да прочитате

Анџелина Џоли ја остави ќерката Захара во колеџ во Атланта

Седум британски градови во потесен избор за домаќини на Евросонг 20023

„Џон Вик 4“ ќе биде најдолгиот филм во серијалот, вели режисерот