Утрински Весник
Магазин

Денеска почнува летото – ова е најдолгиот ден во годината

Денеска почнува летото – ова е најдолгиот ден во годината

На северната земјина хемисфера, денеска, во 11.13 часот почнува летото, а на јужната хемисфера во исто време почнува зимата.

За жителите на северната полутопка летото почнува во оној момент кога правецот на северниот дел од земјината оска е најблиску до сонцето. Висината на сонцето на тој ден е најдалеку.

Во ист момент на спротивната полутопка почнува зимата.

На првиот ден од летото ноќта е најкратка, а денот најдолг – трае 15 часа и 36 минути.

Летото ќе трае до 23 септември 2022 година кога официјално почнува есента.

Можете да прочитате

Том Круз доби роденденски честитки од режисерот на „Невозможна мисија“ и колегите од „Топ Ган“

Сталоне го прослави својот 75. роденден со сопругата и ќерките

Алесандра Амброзио ја покажа својата фигура на супермодел на брегот Амалфи