Утрински Весник
Свет

Борис Џонсон заврши во болница, имаше операција

 

Британскиот премиер Борис Џонсон закрепнува по мала операција на носот, објави Даунинг стрит.

Операцијата беше кратка и под општа анестезија, се додава во соопштението.

Додека Џонсон не се врати на работа во вторник, сите важни одлуки ќе ги носи неговиот заменик Доминик Раб.

Портпаролот на Џонсон изјави дека премиерот во шест часот утринава бил примен во болницата во Лондон на рутинска процедура поради проблеми со синусите.

„ Тој се врати на Даунинг стрит кратко по 10 часот“ , додаде портпаролот, пренесува Sky News.

Раб „за тоа знаел однапред“, а информиран е и секретарот на кабинетот Сајмон Кејс, соопшти улицата Дауниг.

Операцијата била закажана веќе некое време.

Можете да прочитате

Володин: Америка ја вовлече Европа во војна со санкции против Русија

Градоначалникот на Брисел по нередите: „Свесни ли се родителите што прават нивните деца?“

Европска комисија: Ковид да се признае како професионална болест во некои сектори