Утрински Весник
Магазин

Бил Козби осуден за сексуален напад на тинејџерка пред 47 години

Бил Козби осуден за сексуален напад на тинејџерка пред 47 години

Судот во Калифорнија ја осуди поранешната телевизиска ѕвезда Бил Козби за сексуален напад на тинејџерка уште во далечната 1975 година.

Џуди Хут, сега 64-годишна жена ќе добие 500.000 долари отштета. Одлуката на поротата е засега единствената правосилна против 84-годишниот поранешен актер кој досега беше обвинет од десетина жени за сексуални напади.

Пред помалку од една година, Козби беше пуштен од затвор затоа што Врховниот суд во Пенсилванија му ја укина пресудата за сексуално злоставување на Андреа Констанд, поранешна директорка на кошаркарски клуб.

Козби е познат по своето хумористично шоу „Козби шоу“.

Можете да прочитате

Том Круз доби роденденски честитки од режисерот на „Невозможна мисија“ и колегите од „Топ Ган“

Сталоне го прослави својот 75. роденден со сопругата и ќерките

Алесандра Амброзио ја покажа својата фигура на супермодел на брегот Амалфи