Брахим им донесе нова победа на Милан, Каљари во нова криза

Милан му се приклучи на градскиот ривал Интер на врвот на табелата во Серија А, откако стигнаа до тешка 2:0 победа над новиот прволигаш Венеција на „Сан Сиро“.

Брахим Дијаз, кој е во Милан како позајмен фудбалер од Реал Мадрид, во 68. минута по одличната акција и по асистенцијата на Тео Ернандез, успеа да го постигне првиот гол на мечот, пред Ернандез во 82. минута да зголеми на 2:0 за четврта победа во пет кола за тимот на Стефано Пиоли. Брахим има три гола и една асистенција во првите шест меча за Милан оваа сезона.

На Сардинија пак, продолжија со лошите игри – Каљари загуби со 0:2 од Емполи за да остане на претпоследното место на табелата во италијанскиот шампионат.

СЕРИЈА А, 5.КОЛО

Милан – Венеција 2:0

Каљари – Емполи 0:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));