Утрински Весник
Спорт

Њујорк одби да го добие Пол од Хјустон без надоместок

Пол сака да го напушти Хјустон поради конфликт со Харден

Њујорк, 20 јуни 2019 (/) – Хјустон му понуди, но Њујорк одби да го донесе во своите редови Крис Пол без надоместок, објави „The Ringer“.

Има доволно слободен простор на платниот список на Никс за да се приспособи на договорот на Пол. Во текот на следните три години, 34-годишниот дефанзивец ќе добие 124 милиони долари. Претходно беше објавено дека ниту еден клуб во лигата не е подготвен да го прифати договорот на Пол.

Во сезоната 2018/19, Пол играше во 58 натпревари, постигнувајќи просек од 15,6 поени.

Сепак, поради лош однос со Џејмс Харден, Пол е на излезна врата од Хјустон Рокетс. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Аргентина се „крена“ на првото место, Полска пред Мексико поради гол-разлика!

Канело Алварез му се извини на Меси и на Аргентинците

Во Италија налози за апсење на Алегри и Паратичи?