Утрински Весник
Спорт

Јунајтед дава 40 милиони фунти за Мегваер и ни пени повеќе

Јунајтед дава 40 милиони фунти за Мегваер и ни пени повеќе

Манчестер, 19 јуни 2019 (/) – Манчестер Јунајтед е подготвен да понуди 40 милиони фунти за дефанзивецот на Лестер Сити, Хари Мегваер, пишува „ЕСПН“. Според објавата, оваа сума е конечна за „црвените ѓаволи“.

Лестер, сепак, продолжува да инсистира да добие најмалку 80 милиони за англискиот репрезентативец. Ако Јунајтед се согласи под овие услови, тогаш Мегваер може да стане најскап дефанзивец во светот.

Во моментов, оваа титула му припаѓа на Вирџил ван Дијк, кого Ливерпул го купи од Саутемптон за 75 милиони фунти.

Минатата сезона Мегваер учествуваше на 32 натпревари на сите турнири и постигна три гола. Потсетуваме дека вчера британски „Сан“ објави дека Јунајтед планира да го искористи Бразилецот Андреас Переира како дел од договорот за обид да го привлече Мегваер.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Флик останува германски селектор, мисијата ЕУРО 2024 на домашен терен

Во ПСЖ „нема место“ за Кристијано, но би го сакале Белингем

ФИФА ги казни Хрватите за навредите кон Борјан и Србите за косовското знаме во соблекувалната