Утрински Весник
Спорт

Јунајтед го прави Мегваер најскап дефазнивец во светот

Јунајтед дава 40 милиони фунти за Мегваер и ни пени повеќе

Манчестер, 15 јули 2019 (Утрински Весник) – Хари Мегваер ќе помине во Манчестер Јунајтед за рекордни 89 милиони евра, пишуваат на Островот. 26-годишниот дефанзивец на Лестер денеска ќе помине лекарски прегледи, а потоа ќе го потпише договорот со „црвените ѓаволи“.

Мегваер ќе стане најскап дефанзивец во светот, подобрувајќи го рекордот на Вирџил ван Дијк, кој минатата година премина од Саутемптон во Ливерпул за 85 милиони евра.

Минатата сезона, Мегваер играше во 32 натпревари за Лестер и постигна 3 гола.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Меси: Мбапе е ѕвер, со Нејмар имам посебен однос

Јовиќ се враќа во Црвена звезда

Фински новинари во опрема за нуркање се јавија од теренот во Подгорица