Утрински Весник
Македонија

Ѓорѓиевски: Владата е криминална, тоа го потврдува ГРЕКО

Ѓорѓиевски: Владата е криминална, тоа го потврдува ГРЕКО

Скопје, 28 јуни 2019

Владата е криминална, тоа го потврдува ГРЕКО. Македонија е држава каде премиерот е криминалец, а министерот за внатрешни главен заштитник на криминалот. Со Заев и Спасовски Македонија стана дефиниција за заробена држава.

Полицијата е окаратеризирана како најкорумпирана институција во Македонија според извештајот на ГРЕКО, граѓаните наместо заштитник во полицијата гледаат во нејзе криминал и рекетар. Зоран Заев и Оливер Спасовски допринесоа за разнишување на угледот на полицијата во очите на граѓаните и за нејзино претворање во заштитник на криминалот.

Полицијата е корумпирана, затоа што Заев и Спасовски наместо да бркаат криминалци преку МВР распишуваат тендерски постапки за делење на милионски бизниси на луѓе блиски до власта.

Преку МВР на најсомнителен можен начин беа доделени неколку лиценци за возачки испитни центри на фирми формирани непосредно пред да биде распишан огласот, без никакво претходно искуство, а од игра беа исфрлени фирми со децениско искуство.

МВР е корумпирана и затоа што набави возила во висина од 1 милион евра, вредност поголема од нивната малопродажна цена.

Заев и Спасовски ја корумпираа МВР на секое ниво. Заев и Спасовски ја претворија МВР во заштитник на криминалот.

Господине Заев, поради вас полицијата е нотирана како политизирана институција во извештајот на ГРЕКО. Тоа е затоа што ја уништивте професионалноста, ги санкционирате сите професионалци, за сметка на партиски војници.

Заев и Спасовски ја претворија полицијата во партиско дувло за да им го штити криминалот и да не постапува по сомнежите за криминал во кој се вмешани речиси функционери на власта.

Две ипол години нема ниту една акција против функционери на власта, иако цела држава бруи дека рекет мава секој партиски функционер од СДСМ, од маалски шериф до челниците на власта.

Господине Заев немојте да мислите дека ова ќе продолжи вака. Криминалот ќе биде санкциониран, а вие, како и сите други кои ви помагаат во криминализирањето на Република Македонија ќе одговараат кога ќе се врати правната држава во Република Македонија.

Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

_____________________________________________________________

/ овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

 

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум

СДСМ со граѓаните во Центар и Сарај: Со изградбата на коридорите најмалку 600 милиони евра за домашните комапнии