Утрински Весник
Спорт

Шпанките ја одбранија титулата на ЕП

Шпанките ја одбранија титулата на ЕП

Белград, 8 јули 2019 (Утрински Весник) – Шпанија ја одбрани титулата по победата во финалето на ЕП 2019 над Франција со 86:66. Шпанките, кои завчера драматично се бореа со домаќинот Србија, не наидоа на отпор во решавачкиот меч за златните медали. Тие водеа од самиот почеток и никогаш ни за момент не оставија сомнеж за нивната супериорност, станувајќи првиот тим што ја освоил титулата во две последователни првенства.

Марта Шаргаи беше најуспешна за шампионите со 23 поени. Силвија Домингез постигна 13 поени, а Лаија Палау додаде 12. Центарот на Лаура Хил допринесе за 9 поени и 10 скокови.

Француските репрезентативки одиграа многу добри натпревари во српскиот главен град, но беа беспомошни во финалето. Ѕвездата на тимот, Сандрин Груда постигна 18 поени, а Брија Хартли нанижа 17, но и двете не добија доволно поддршка од своите соиграчки.

Титулата е четврта за Шпанија од ЕП. Претходните три златни медали беа освоени во 1993, 2013 и 2017 година.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Швајцарија ги искористи сите „дупки“ во одбраната на Србија за осминафинале, Камерун прв го победи Бразил!

Мекларен ги продаде историските болиди на Бахреин!

Роналдо откако се откажал од 16 милиони фунти од Јунајтед пратил порака: Слободен како птица