Утрински Весник
Бизнис

Шест децени од техничките факултети: Не постои општествена пора во која не придонел инженер

Шест децени од техничките факултети: Не постои општествена пора во која не придонел инженер

Скопје, 20 јуни 2019 (/) – Претприемничкиот дух и иновациите го движат светот, а нашата земја нема друг избор освен да чекори напред и да ги следи новите модерни трендови на дигиталното поврзување и трансформација. Наша цел е многу бргу да ја обезбедиме иднината на техничките науки, преку финансирање опрема за лаборатории како предуслов за развој на капацитетите на научните работници и како можност за нови развојни проекти што произлегуваат од науката, рече премиерот Зоран Заев во синоќешното обраќање на свечената академија по повод 60 годишнината на трите технички факултети во Скопје.

Заев нагласи дека развојот на државата се темели на поддршката што ја даваат техничките факултети. Дејностите за кои тие продуцираат кадри се исклучително важни зашто претставуваат основа за креирање нови работни места, нови вештини и нови бизнис модели на брзорастечки и конкурентни индустрии во глобалниот свет.

-Развојот на сите компании се потпира на знаењето на инженерите кои произлегле од овие три факултети: машинци, технолози, електро инженери има во секоја добра компанија како што се Алкалоид, ЕЛЕМ, ЕВН, Цементарница, Окта, винариите, пиварите, прехранбената индустрија, секаде,… Сите директни странски инвеститори прво доаѓаат на овие факултети за да се уверат во потенцијалите на човечките ресурси. Во таа насока, Владата заедно со академската заедница на овие три факултети и бизнис заедницата ќе продолжи да создава услови за да им ги отвори перспективите и патот на успехот на младите луѓе, истакна премиерот.

Рече дека нема да се задржува на минатото, туку дека сака да зборува за иднината.

-Државата финансиски зајакнува, јакнеме комплетно економски, нашата намера е да вратиме многу пари во знаењето преку опремувањето токму на овие, покрај другите факултети и универзитети во земјава. Од оваа година, дополнително, преку Буџетот се финансира и научно-истражувачката дејност во насока на проширување и континуирано унапредување, координација на субјектите за вршење на научно-истражувачката дејност, подвлече Заев.

Потсети и на првиот Научно – технолошки парк што го отвори пред неполни четири месеци Факултетот за електротехника и информатички технологии. Во него, рече, веќе почнаа да се развиваат нови вештини, да се раѓаат нови идеи, да се креираат нови иновации и изуми на студентите и професорите од сите три технички факултети.

-Некои млади луѓе ќе ги почнат и своите старт-ап бизниси. Со еден збор ќе се трасира патот на нашата заедничка иднина – патот кон напредокот и дигиталната револуција, напомена претседателот на Владата.

Трите технички факултети, Машинскиот, Технолошко-металуршкиот и Факултетот за електротехника и информациски технологии  на свечена академија одбележаа 60 години постоење.

На академијата, која се одржа во Македонската филхармонија, покрај премиерот Заев, зборуваат и ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски, како и деканите на трите високо образовни институции, Димитар Ташковски, Јон Магдески и Дарко Данев.

-Не постои општествена пора во која не придонел одреден инженер. Начинот на размислување и стилот на функционирање во светот на инженерите дава посебен и различен придонес во разнобојноста на општеството, рече ректорот Јанкуловски.

Трите технички факултети го прославија јубилејот под мотото „Создаваме иднина“. мч/са/

 

 

 

 

 

 

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Владата ја ограничи маржата на млечните производи

Битиќи: Реформите кои ќе ги направиме во пристапниот процес кон ЕУ ги правиме за нас и нашите деца

НРБМ: Отвореното банкарство ќе донесе придобивки за граѓаните и компаниите