Утрински Весник
Спорт

Шекил ги именуваше тројцата најдобри кошаркари во денешницата

Ленард за повредата на Дурант: Ќе се врати посилен

Вашингтон, 20 јуни 2019 (/) – Прославениот НБА кошаркар и член на „Куќата на славните“ Шекил О’Нил кажа кои се тројцата најдобри играчи во НБА-лигата.

– Според Шек, Леброн Џејмс, Кевин Дурант и Кавај Ленард се кошаркарите кои се најистакнати во денешницата од НБА лигата.

– Каваи Ленард ја игра вистинската улога. Кога судиите ќе свират против него, нема да покаже незадоволство, едноставно ќе игра. Тој е мешавина од стара и нова школа. Можеби тој е меѓу првите тројца во лигата, каде што Леброн е рангиран на прво место, а Дурант е најблиску до второто место.

Ленард беше прогласен за МВП во НБА финалето, каде што неговиот Торонто го победи Голден стејт и за првпат во историјата стана шампион. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања