Утрински Весник
Македонија

Чавушоглу во Скопје на средби со Заев, Димитров и Османи

Чавушоглу во Скопје на средби со Заев, Димитров и Османи

Скопје, 15 јули 2019 (Утрински Весник) – Шефот на дипломатијата на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, на покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска и утре престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Севкупните билатерални односи помеѓу двете традиционално пријателски земји и можностите за зајакнување на соработката во сите области од заемен интерес, се темите за кои ќе разговараат на утрешната средба министрите Димитров и Чавушоглу, најавија од МНР.

За време на посетата, во просториите на Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, Димитров и Чавушоглу официјално ќе ја пуштат во употреба техничката опрема за дигитализација на дипломатскиот архив на Министерството. Проектот  е поддржан од Министерството за надворешни работи на Република Турција, а финансиран од турската агенција за соработка и развој – ТИКА.

Се предвидува министерот Чавушоглу да се сретне и со претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи. цр/са/

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран