Утрински Весник
Македонија

Трета акција на ДОМ за ослободување на дрвјата

Трета акција на ДОМ за ослободување на дрвјата

Скопје, 6 јули 2019 (Утрински Весник) – Трета акција за ослободување на „заробените дрвја“ спроведе денеска зелената партија ДОМ.

Од ДОМ информираат дека во текот на овие три акции активистите на ДОМ успеале да ги ослободат заробените дрвја кај Дрводекор на Кејот 13 ноември. На акцијата се придружиле и граѓани случајни минувачи.

Целта на акцијата, како што соопштуваат од ДОМ, е да се поттикнат надлежните институции да се интензивира ослободувањето на дрвјата. Советниците на ДОМ од Градот Скопје и општините Кисела Вода и Аеродром веќе поднеле ваква иницијатива до советите. мс/дма/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Ковачевски со Советот на амбасадори: Потребно ни е знаење за историски најважната евроинтеграција

Спасовски: МВР на секоја закана приоѓа со максимална професионалност, клучен фактор е меѓународната соработка