Утрински Весник
Бизнис

Трамп и Си се договорија за „прекин на огнот“ во трговската војна

Трамп и Си се договорија за „прекин на огнот“ во трговската војна

Осака, 29 јуни 2019 (/) – Кина и САД се вратија на „вистинскиот пат“ кон постигнување трговски договор, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп по состанокот со кинескиот претседател Си Џинпинг во Осака.

Како што пренесуваат светските агенции, Трамп и Си постигнале договор „за нов прекин на огнот“ во трговската војна, која трае една година.

САД и Кина се договорија да ги „рестартираат“ разговорите за трговија, јави кинеската новинска агенција Ксинхуа, по состанокот на двајцата лидери на самитот Г-20 во Осака.

Според Ксинхуа, Вашингтон нема да воведе нови санкции на увоз на кинеска стока.

Трамп изјави дека тој и Си во Осака имале „многу, многу добар состанок“, кој излегол подобар од што се очекувало.

Пред состанокот американскиот претседател рече дека е отворен за трговски договор со Си, кој би бил „монументален“.

– Мислам дека сме многу блиску, рече Трамп.

Самитот Г-20 во Осака е неформален форум на кој присуствуваат шефови на влади или држави од 19 најразвиени земји во светот и Европската унија. паг/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Антовски: РЕК Битола склучила коруптивен договор – за истиот тендер оваа година платила 7 милиони евра повеќе

Од први декември сите пријавени кои ги исполнуваат условите ќе добиваат струја од „ЕСМ Продажба“

НБРМ: Хрватската куна ќе се разменува на домашниот девизен и менувачки пазар заклучно со 31 декември 2022 година