Утрински Весник
Спорт

Тоти: Конте ќе направеше револуција во Рома, но се откажа

Тоти в понеделник ќе соопшти дека заминува од Рома

Рим, 17 јуни 2019 (/) – Поранешниот директор на Рома, Франческо Тоти откри дека клубот имал договор со Антонио Конте, но самиот тренер одбил. На крајот, стратегот го презеде Интер.

– Со извршниот директор Гвидо Фиенга контактиравме со Конте. На претседателот Палота му се допадна тоа како идеја. Им реков дека само тој сега може да ја трансформира Рома. Се видовме и зборувавме многу пати. Самиот Антонио се согласи, но подоцна ме повика да ми каже дека се премислил. Конте ќе направеше револуција тука, бидејќи ќе требаше да продадеме многу играчи, рече Тоти.

Денес тој даде прес-конференција за да го објави своето заминување од „џалоросите“ поради недоразбирање со раководството.

Имаше гласини дека Римјаните исто така преговарале со Маурицио Сари, кој вчера потпиша со Јувентус.

– Лично, никогаш не сум разговарал со Сари. Тој беше миленик на членот на одборот на директори, Франко Балдини. Се разбира, тој е одличен ментор кој би се справилдоброи тука. Но, тој имаше договор со Челзи, објасни Тоти.

На крајот, Рома го назначи Паоло Фонсека, кој досега го предводеше Шахтјор (Доњецк).

– Од она што го гледам, Пауло е одличен стратег. Неговата работа во Украина беше импресивна. Сега Фонсека мора да создаде порелаксирана атмосфера,која ќему ја олесни работата, заврши Тоти.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Гут Бехрами победи во Килингтон

Тандемот од Јувентус го пропушта Камерун

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето