Утрински Весник
Спорт

Тите ги критикуваше терените на Купот на Америка

Тите ги критикуваше терените на Купот на Америка

Порто Алегре, 28 јуни (/) – Селекторот на бразилската фудбалска федерација Тите негативно го оцени квалитетот на терените на кои се одржуваат натпреварите од Купот на Америка.

– Апсурдно е што на толку високо ниво играме во областите каде што е тешко да се контролира топката. На фудбалерите понекогаш им требаат и три допири за да ја скротат топката. Ова не е дозволено за вакво натпреварување, изјави Тите.

Бразил во четвртфиналето на Купот на Америка во пенали беше подобар од Парагвај на пенали со 4:3, откако средбата заврши без голови 0:0.

Купот на Америка се игра токму во Бразил. зс/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Ливаковиќ одбрани три пенали – Хрватска преку Јапонија до четврт-финалето

Пеле: Ќе гледам Бразил-Јужна Кореја од болничката соба

Бразил го почнува походот кон трофејот, прва пречка е Јужна Кореја