Утрински Весник
Македонија

Тетовската пожарна доби нова хидраулична опрема

Тетовската пожарна доби нова хидраулична опрема

Тетово, 8 јули 2019 (Утрински Весник) – Територијалната противпожарна единица Тетово од денеска на располагање има нова хидраулична опрема за интервенции по сообраќајки или во други случаи. Станува збор за хидраулични клешти за сечење, за подигнување возила и товар, како и хидрауличен растегнувач за одвојување материјали.

– Станува збор за најмодерна опрема што ретко кој ја има на Балканот, од производител Холмарто. До опремување на пожарната доаѓа по тешката сообраќајна на автобусот во Ласкарци кога се увиде потребата за ваква квалитетна опрема за поефикасно справување и извлекување на повредени. Опремата е набавена од Дирекцијата за заштита и спасување кои ни ја предаваат за стална употреба, изјави командирот на Тетовската пожарна, Ука Алити.

Вкупната вредност на трите апарати и останата придружна опрема и алати е 25 илјади евра.

– Опремата ќе биде во корист на граѓаните на нашата општина и околината, бидејќи ние покриваме поширок терен. На пример за сообраќајки реонот ни е од Ласкарци до граница на општина Гостивар. Ние сме обучени во рамки на операцијата Флоријан за работа со вакви апарати и затоа ги добивме меѓу првите во државата, рече Алити. ас/рп/

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

СДСМ: Во време на криза училиштата не смеат да се затвораат, општините да ги редефинираат приоритетите

108 санкционирани возачи во Скопје

Без струја делови на Аеродром, Кисела Вода и Карпош