Утрински Весник
Македонија

Специјалците на МВР ги спасија параглајдеристите што паднаа на Галичица

Специјалците на МВР ги спасија параглајдеристите што паднаа на Галичица

Скопје, 9 јули 2019 (Утрински Весник) – Специјалците на МВР ги спасија двајцата параглајдеристи кои попладнево паднаа на падините на Галичица од албанска страна, потврди МВР за Утрински Весник.

Веднаш е стапено во контакт со албанската полиција и со договор е испратен хеликоптер на нашето МВР. Испратени се и припадници на Единицата за специјални задачи кои ги спасиле параглајдеристите и ги однеле во болницата „Св. Еразмо“.

Се работи за машко и женско лице од Украина. мч/ац/

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран