Утрински Весник
Македонија

Собраниска делегација во работна посета на Вашингтон

Пратеници од германскиот Бундестаг во работна посета на земјава

Скопје, 15 јули 2019 (Утрински Весник) – На покана на Демократското партнерство на Претставничкиот дом на САД (ХДП) претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери ќе престојува во работна посета во Вашингтон – САД, каде ќе присуствува на Парламентарен форум за лидерство што ќе се одржи утре и задутре во Вашингтон.

Форумот, како што соопшти собраниската прес-служба, е фокусиран на демократското обновување за борба против заедничките закани за демократијата.

Заедно со Џафери во делегацијата се и потпретседателката на Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ташевска-Ременски и координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

Исто така, во рамките на форумот, претседателот на Собранието Џафери и пратениците ќе остварат и билатерални средби со колегите од Конгресот и Владата на САД.

Програмата на ХДП е организирана од Националниот демократски институт (НДИ), со поддршка од Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД) и во партнерство со Меѓународниот републикански институт (ИРИ).

На оваа програма од високо ниво, покрај Собранието на Република Северна Македонија, поканети се да учествуваат и дваесет партнерски парламенти на ХДП. сст/дма/

 

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Пратениците изгласаа продолжување на кризните состојби заради недостиг на електрична и топлинска енергија

Млада скопјанка пронајдена почината во својот дом