Утрински Весник
Спорт

Сити ја платиле откупната клаузула за Родри

Сити ја платиле откупната клаузула за Родри

Мадрид, 3 јули 2019 (Утрински Весник) – Атлетико Мадрид официјално објави дека играчот од средниот ред, Родри напушта во насока Манчестер Сити.

Мадридскиот тим ги потврди информациите од денеска дека клаузулата за откуп на играчот е депонирана во Шпанската фудбалска лига. Таа е околу 70 милиони евра.

Ова ќе биде втор најскапа излезен трансфер во историјата на „јорганџиите“, по што Лука Ернандез, кој се пресели во Баерн Минхен ова лето за 80 милиони евра.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Гут Бехрами победи во Килингтон

Тандемот од Јувентус го пропушта Камерун

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето