Утрински Весник
Македонија

Се реконструира улицата „Ѓорче Петров“

Се реконструира улицата „Ѓорче Петров“

Скопје, 28 јуни 2019 (/) – Почна реконструкција на улицата „Ѓорче Петров“ на потегот на општинската зграда до бензинската пумпа на Макпетрол. Увид во градежните работи на оваа делница денеска изврши градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов.

– Денеска ja почнуваме реконструкцијата на коловозот на дел од улицата „Ѓорче Петров“ во должина од околу 1. 500 метри. Градежните работи очекуваме целосно да ги завршиме пред крајот на летото, со цел овој сериозно оштетен коловоз да го ставиме во функција на граѓаните пред почетокот на новата учебна година, а тоа значи и да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот. За реализација на оваа реконструкција од буџетот на Градот се издвоени околу 50 милиони денари, изјави Шилегов.

Тој додаде дека реконструкциите на сите улици оваа градежна сезона, Градот Скопје ги завршува со рекордно кратки рокови со цел да се обезбедат услови за одвивање на сообраќајот без создавање на сообраќаен метеж.

При реконструкцијата на улицата Ѓорче Петров, која е една од најфреквентните улици во овој дел на градот, ќе се изврши целосно стружење на горниот оштетен слој на коловозот до 20 сантиметри на површина од 21.240 квадратни метри и ќе се нанесе нов асфалтен слој.

Во текот на летото ќе продолжат реконструкциите на повеќе булевари и улици во надлежност на Град Скопје. Поради тоа, Шилегов уште еднаш ги замоли граѓаните, за разбирање додека траат градежните активности. Тој упати апел до сите учесници во сообраќајот да ја почитуваат поставената патна сигнализација и на дневна основа да ги следат информациите за привремен сообраќаен режим што ги објавува Град Скопје. мс/

Прес-конференција на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов

Posted by MИА.mk on Петок, 28 јуни 2019

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Маричиќ-Ќучук: Низ соработка градиме пријателства и создаваме нови можности за младите од двете земји

Маричиќ: Реформите се многу повеќе од нови ЕУ-закони, тоа се промени во функционирањето на институциите

(Видео) Спасовски: 45 години високо образование за безбедност, со научни резултати до заеднички одговор на безбедносните предизвици