Утрински Весник
Спорт

Серена казнета со 10.000 долари за оштетување на „светата трева“

Серена казнета со 10.000 долари за оштетување на „светата трева“

Лондон, 9 јули 2019 (Утрински Весник) – Седумкратната шампионка на „Вимблдон“, Серена Вилијамс беше казнета од организаторите на најстариот и најпрестижниот Гренд-слем турнир. Поранешната број 1 во светот беше санкционирана со 10.000 долари за нанесена штета на тревната покривка на еден од терените.

На 30 јуни, ден пред официјалниот старт на турнирот, за време на еден од тренинзите пред почетокот на турнирот, Серена се лути поради свое неправилно одигрување и го удрила силно рекетот во земјата. Оваа акција резултираше со оштетување на „светата трева“, која, сепак, беше обновена до почетокот на натпреварите таму.

Проблемот е што ова е повторување. Снимки покажуваат дека сторила слично нешто на теренот број 15 два дена претходно.

Двајца други тенисери добија парични казни во Лондон. Фабио Фоњини беше казнет со 3.000 долари, откако изрази бурно гнев во дуелот против Тенис Сандгрен од третиот круг и посака во комплексот „да експлодира бомба“.

– Дали е чесно да се игра овде? Проклет Англичани, навистина. Се надевам дека во овој клуб ќе експлодира бомба, рече тој во петтиот гејм од вториот сет, а микрофоните ги фатија неговите зборови.

Скандалозниот Австралиец, Ник Кириос пак, беше казнет со вкупно 8.000 dolari за различни неспортски манифестации за време на натпреварите од првиот и вториот круг.вз

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања