Утрински Весник
Македонија

СДСМ: Највисок раст на економијата од 4,1 отсто

СДСМ: Највисок раст на економијата од 4,1 отсто

Скопје, 8 јуни 2019

Официјалните податоци на Државниот завод за статистика покажуваат на раст на економијата, на бруто домашниот производ за првиот квартал за 2019 година од 4,1 отсто.

Растот на економијата е директен показател за енормната разлика на домаќинското владеење на Владата преводена од СДСМ и расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ.

Во 2017 за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, БДП изнесува минус 1,8 отсто.

За само 2 години од заробена, задолжена и осиромашена држава, нашата земја е блескав пример со силна и конкуретна економија.

Создаваме развојна економија која нуди шанса за сите.

Растот на економијата и БДП се доказ за успешната економска политика на Владата предводена од СДСМ и ги демантираат сите небулози на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски.

Центар за комуникации на СДСМ

________________________________________________________________________________

/ овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Извор: mia.mk

Можете да прочитате

Приведени разбојници во Скопје, следува кривична пријава

Претрес во Битола, пронајдена дрога, приведен дилер

ВМРО-ДПМНЕ: Дали компанија од соларниот картел на Ковачевски со државна помош гради фабрика за панели кои потоа ќе ги продава на ФЕЦ Осломеј